Český národní stánek na regionálním stavebním veletrhu MEDIBAT ve SFAX v Tunisku

Ve dnech 6.-9. března 2019 se v tuniském SFAX uskuteční bienále stavebního veletrhu MEDIBAT. V rámci schváleného PROPED bude na MEDIBAT zajištěn v krytém pavilonu český stánek. Zájemci o aktivní účast, kontaktujte velvyslanectví České republiky co nejdříve.

MEDIBAT je největší veletržní akcí, kterou završuje Průmyslová a obchodní komora ve Sfax (CCIS).  CCIS se účastnila formou národního stánku mezinárodního potravinářského veletrhu SALIMA 2018 v Brně, kde jejím členům BVV poskytly výhodné tarify a doplňkové služby zdarma. MEDIBAT je největší akcí partnerské komory, a proto je nyní  komora CCIS připravena posyktnout srovnatelné výhody i pro první českou účast na MEDIBAT 2019. 14.ročníku (2017) se účastnilo 350 firem/12 zemí a navštívilo jej 47000 návštěvníků/35 zemí. Největší stánky na 14.ročníku mělo Německo, Čína a Turecko.

Stavebnictví zajišťuje v Tunisku zaměstnanost (450 000 pracovních míst) , vláda schválila v rozpočtu  2019 částku 6 miliard dinárů pro oblast investic. Poptávka po stavebním materiálu všeho druhu a po stavební mechanizaci je v Tunisku vysoká. Zcela novým investorem jsou místní samosprávy zvolené v květnu 2018, které mají zájem o drobnou výstavbu a s ní spojené služby. V neposlední řadě zůstává trvale vysoká poptávka po individuální výstavbě, protože vlastnictví nemovitosti představuje pro Tunisany jistotu a poskytuje jim nezávislost, průměrná hodnota rezidenčních nemovitosti se v Tunisku pohybuje kolem 70 000  EURO.

Oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zůstává stále mimo pozornost dodavatelů, i když  v roce 2018 došlo na tuniských stavbách ke 3500 nahlášených pracovním úrazů, z nichž  jich bylo 40 smrtelných. Pracovní úrazy zapříčinily ekonomické ztráty 100 000 pracovních směn. Prostředky zabraňující pádu z výšky (25%  pracovních úrazů), helmy, pracovní oděvy a obuv na trhu zcela chybí ( 10% pracovních úrazů pády břemen) a představují významnou příležitost pro dodavatele.  Národní pojišťovna práce CNAM vyčlenila prostředky na akvizice preventivních pomůcek BOZP.  

Lešení, bednění, sádrokartony, ale i obklady a koupelnová výbava jsou další oblastí zájmu, jejich tradičními dodavateli jsou Itálie, Španělsko, Francie a Německo. Fotovoltaika je tradičně významně na MEDIBATu zastoupena, vládní agenda předpokládá, že v roce 2030 obnovitelné zdroje zabezpečí 30% spotřeby energie. Dovoz fotovoltaických panelů je ale zatížen clem 20%  a DPH 7%, což výrazně snižuje efektivitu solární energie, zavedená celní opatření mají vést k podpoře vlastní výroby, pro tu však chybí know-how a kapitál.

MEDIBAT bude mít svůj doprovodný program : ekonomické, vědecké, podnikatelské  a regionální fórum Magrebu, kde bude prostor pro odborné prezentace v plénu, při včasné  registraci a vyplnění podkladů pro katalog budou účastníci zapojeni do individuálních B2B jednání. Zeměpisná poloha města SFAX umožňuje oslovit i sousední země, Libyi, Alžírsko a země subsaharské Afriky. K čestným hostům 15. ročníku bude patřit  Nigerie a Etiopie. České firmy, které se MEDIBAT 2019 mají zájem účastnit, vyplňte přiložený účastnický list a velvyslanectví se s Vámi domluví na technických i logistických záležitostech. Váš zájem nám však signalizujte co nejdříve, abychom pro Vás zajistili vystavovací prostor, reklamu v katalogu,  B2B jednání i logistickou podporu.

Účastnický list

KONTAKT: Ing.Pavel ČERNÝ,CSc., ekonomický diplomat velvyslanectví v Tunisu (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. )